0
0
logo

info@bavartorkaman.com

021-86127049

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در سایت


ورود به سایت

لطفا از مرورگرهای مطمئن و بروز مانند گوگل کروم و فایرفاکس استفاده کنید.

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟
×

قبلا عضو شده اید؟ ورود به سایت


عضویت در سایت

×

عادت های صحیح و غلط در مطالعه

روش های مطالعه, عادت های مطالعه صحیح و غلط

۱۳۹۸/۰۲/۰۷

توسط : مدیر

701 بازدید

عادت-های-مطالعه

تو باید انتخاب کنی :

بهترین روش مطالعه غلط ! و یا بهترین روش مطالعه صحیح ؟!

 

قبول داری درس خوندن یه هنره ؟ این در حالیست که درس خوندن  بعضی دانش آموزان ، بجز وقت تلف کردن هیچ ثمره دیگری نداره . میدونی درس خوندن یه هنری هست که ظرافتهای خاص خودش رو داره و اگر تو این ظرافتها رو به کار بگیری موفقیتت حتمی است .

خوب حالا شما دوست عزیزی که این چند سطر رو خوندی اگر جزء کسانی هستی که در مطالعه و یادگیری مطالب مشکلی نداری و همیشه نتیجه خوبی از مطالعه ات می گیری که باید بگم نیازی به خوندن این مقاله نداری . اما اگر تکنیک های یک مطالعه کارآمد و اثربخش رو نمیدونی و اصلا اصول یک مطالعه مؤثر رو بلد نیستی و تا حالا روش های مختلف مطالعه را امتحان کردی اما بازم نتونستی نتیجه ای که دلت می خواسته رو توی امتحانات بگیری بهتره با ما در این مقاله همراه باشی تا بهترین شوی . در غیر این صورت  میتونی بهترین روش مطالعه غلط رو در پیش بگیری و با همون فرمون قبلی بری جلو …. که در این صورت درس خوندن دیگه هیچ لذتی برات نداره و هنر درس خوندن رو یاد نگرفتی … انتخاب با شماست …

عادت های غلط هنگام مطالعه

 بلند خوانی 

بلند-خوانی

بلند خوانی باعث کند شدن سرعت مطالعه و خستگی می شود. در بلند خوانی دوعمل انجام می شود : فرد ابتدا کلمات را می بیند و بعد آنها را تلفظ می کند ودر نهایت می شنود. عدم تطابق سرعت این دو، باعث کاهش سرعت مطالعه می شود. سرعت مطالعه در این روش 250 تا 300 کلمه در دقیقه است ولی در صامت خوانی سرعت مطالعه سه برابر بلند خوانی است.

معایب بلندخوانی :

 • نیاز به مکانی خاص دارد، چون ممکن است صدای فرد باعث آزار دیگران شود.
 • به علت ایجاد سر و صدا باعث تحریک اعصاب و خستگی فرد می شود.
 • بلند خوانی مداوم در دختران به تارهای صوتی آنها آسیب می رساند.تنها فایده بلند خوانی زمانی است که فرد نمی تواند تمرکز کند و با بلند خوانی به افزایش تمرکز خود کمک می کند؛ ولی باید دقت کند که این روش به نوعی عادت تبدیل نشود.

  پیشنهاد:

با مطالعه در کتابخانه و حاضر شدن در مکان های ساکت می توانید صامت خوانی را تمرین کنید. این کار ممکن است در ابتدا برایتان سخت باشد و فکر کنید که مطالب را یاد نگرفتید اما به مرور زمان و گرفتن نتیجه به خودتان مطمئن خواهید شد .

 مطالعه هنگام راه رفتن

در دست گرفتن کتاب و راه رفتن در هنگام مطالعه عادتی نادرست است. این عادت باعث می شود هنگام مطالعه فرد خسته شود و کمبود زمانی مواجه شود.

معایب

 • راه رفتن و حرکت مداوم کتاب، باعث تغییر مداوم عدسی چشم برای تطابق فاصله می شود و این مساله به چشم آسیب می زند و باعث خستگی سریع فرد می شود.
 • در هنگام راه رفتن، فرد ناخودآگاه حواسش  به این است که پایش به جایی گیر نکند و … همین امر موجب کاهش تمرکز و یادگیری می شود.

پیشنهاد:

بهتر است از حالت های مختلف برای درس خواندن مثل نشستن بر روی زمین یا پشت میز و یا یادداشت برداری که مستلزم نشستن است استفاده کنید. حواس تان باشد روی زمین دراز نکشید که ممکن است خواب تان ببرد و از آن طرف بام بیفتید.

دوباره خوانی

کلمات و عبارات درسی معمولا با نظم خاصی نوشته شده اند و یک مطلب را به شکلی دنباله دار ادامه می دهند. وقتی فرد از یک سطر به سطر بعدی می رسد ، ذهنش فرمان می دهد که چیزی عایدش نشده و باید دوباره به سطر قبل برگردد. چشم فرد اطاعت می کند و برمی گردد. اما معمولاً کل سطر را نمی خواند و فقط به وسط جمله قبل نگاهی می اندازد.

همین مساله باعث برهم خوردن نظم ذهنی فرد می شود و مطالب در ذهن دچار آشفتگی می شود. گاهی این تکرار برای فهم بیشتر مطلب خواهد، اما اگر این روش به عادتی غیر ضروری تبدیل شود به مطالعه فرد آسیب خواهد رساند.

معایب

 • این روش باعث کاهشیادگیری عمیق در فرد می شود.
 • با دوباره خوانی و تکرار نابه جا، سرعت مطالعه فرد کاهش می یابد.

پیشنهاد:

برای برطرف کردن این روش می توانید چشم خود را تنبیه کنید. با قرار دادن یک کاغذ بر روی مطالب به چشم تان فرصت برگشتن و دوباره خوانی را ندهید. حواس تان باشد که سرعت دست تان هم باید با چشم تان هماهنگ باشد و سریع این کار را انجام دهد تا ذهن تان بتواند تصویری کلی از مطلب پیدا کند.

وسواس در مطالعه

افرادی که یک مطلب را چندین بار مطالعه می کنند، ولی باز هم احساس می کنند آن را بلد نیستند و نیاز به مطالعه مجدد دارند وسواس در مطالعه دارند.

معایب

 • این عادت بد موجب اتلاف وقت درمطالعه می شود.
 • وسواس درمطالعه، عدم تمرکز حواس و ایجاد حواس پرتی را به دنبال خواهد داشت.
 • خسته شدن ذهن و بی حوصله شدن و در نتیجه بی علاقگی نسبت به درس پیامد بعدی این عادت بد است.

پیشنهاد:

 • بهتر است یک بار شجاعانه در مقابل این عادت خود بایستید و تصمیم بگیرید مطلب را دوباره نخوانید.
 • برای اطمینان خود می توانید در پایانمطالعه از خود پرسشی بپرسید تا از یادگیری خود مطمئن شوید. تکرار این تمرین، اعتماد به نفس شما را برای کنار گذاشتن این عادت بد ، یاری خواهد کرد.

مطالعه به همراه وسایل صوتی و تصویری

معایب

 • عملکرد مغزو ذهن انسان به گونه ای نیست که بتواند توجه و تمرکز خود را هم زمان به چند مساله معطوف کند. بنابراین ناخودآگاه کارایی فرد پایین می آید.
 • وقتی فرد موسیقی گوش می کند، بخش شنیداری مغز فعال می شود در نتیجه بخشیادگیری دیداری شما نمی تواند متمرکز شود.

پیشنهاد:

با شنیدن موسیقی های بی کلام آرام کم کم این عادت را از برنامه مطالعاتی تان حذف کنید تا به مرحله ای برسید که بتوانید در سکوت مطالعه کنید.

کسب یک عادت خوب

مطالعه هم مثل هر کار مفید دیگری سخته ! باید به مطالعه عادت کنید مانند یک کار روزانه که حتما باید انجام شود. مانند غذا خوردن که اگر نخورید انرژی ندارید، حالتان خوب نیست.

دوست داشتن مطالعه یکی از مهم ترین عوامل در یادگیری مطالب است. شما در هر شغل و حرفه ای که باشید باید اطلاعات به روز در مورد آن داشته باشید تا موفق تر از همه ی هم صنفی های خود باشید.

اما با این وجود برای خیلی از ما مطالعه سخت است. کتاب را که باز می کنیم تازه خوابمان می برد. از دیدن قطر یک کتاب و تعداد صفحاتش وحشت زده می شویم.

و اما راهکارهای ایجاد این عادت خوب :

تعیین زمان برای مطالعه

زمان مطالعه

چگونه ممکن است که هر روز در ساعت مشخصی احساس گرسنگی  می کنید و باید غذا بخورید؟

چگونه ممکن است هر شب سر ساعت به خصوصی احساس خواب آلودگی می کنید و بدن شما نیاز به خواب دارد؟

همه اینها یک عادت است. مطالعه هم می تواند تبدیل به عادت شود. البته یک  عادت موثر و مفید .

 • پس سعی کنید برای مطالعه خود زمان در نظر بگیرید تا 21 روز اول کار مشکلی است اما بعد آن دیگر راحت است و شما سر همان ساعت تشنه ی مطالعه هستید.

فضای مجازی ، تا اطلاع ثانوی تعطیل  ! 

فضای-مجازی

لطفا به من نه اما به خودت راستش رو بگو :

 • در روز چند ساعت از وقت خود را در دنیای مجازی می گذرانید؟
 • در دنیای مجازی به دنبال چه هستید؟
 • در اینستاگرام و تلگرام و دیگر شبکه های مجازی چه اقدامی می کنید؟

اگر وقت خود را در این دنیای پر از اطلاعات فقط به تفریح می گذرانید کاملا اشتباه است. به سرمایه زمانی خود اهمیت دهید. کجا می‌توانیم بیاموزیم که چگونه با زمان مقتصدانه رفتار کنیم؟ توانایی استفاده درست از زمان تا اندازه زیادی در موفق شدن یا نشدن شما اثرگذار است، البته چگونگی رفتار با زمان را می‌توان آموخت. بنابراین مراقب باشید که هیچ‌کس زمان را از شما ندزدد. همیشه در اطراف ما افرادی وجود دارند که در هدردادن وقت دیگران قهار هستند. پس از سرمایه زمانی خود مراقبت کنید، زیرا زمانی که آن را هدر داده‌اید، به طور غیرقابل بازگشتی از دست شما رفته و وقت فقط طلا نیست، بلکه زندگی است.

از احساسات تخریب‌کننده دوری کنید

سعی کنید احساس ترس را در خود تعادل بخشید. وحشت در انسان باعث ترشح هورمون‌های مکانیسم فرار و گریز می‌شود و بشدت توانایی یادگیری و تفکر را محدود می‌کند، همچنین احساسات مخرب دیگری مانند خشم، حسادت و نفرت نیز می‌تواند فرآیند یادگیری را مختل کند. سعی کنید از خودتان در برابر زمزمه‌های بازدارنده‌ای مانند این موضوع خیلی پیچیده است، مراقبت کنید.

بهترین روش مطالعه صحیح

دیگه روش های قدیمی مانند هایلات کردن، چند بار خوانی مطالب رد شده است و ثابت شده این روش ها تاثیری در یادگیری طولانی مدت ندارد.

اما روش مطالعه سریع یا تندخوانی، تکرار و مرور در فواصل زمانی مناسب ( یادگیری بدون فراموشی ) به عنوان روش مطالعه صحیح مطرح شده است.

 از خودت سؤال بپرس

 • هنگام مطالعه کتاب پس از خواندن هر پاراگراف یا هر صفحه، چند سوال برای خود طرح کنید.و به آنها جواب دهید.
 • برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه، در ابتدای هر فصل، یک تورق سریع داشته باشید و تیترها را فقط ببینید. سپس چند سوال طرح کنید و ابتدای فصل بنویسید، لازم نیست به این سوالات در آخر پاسخ دهید، این سوالات فقط تمرکز شما را هنگام مطالعه زیاد می کند تا با دقت بیشتری مطالعه کنید.

مطالعه لایه ای

 • این روش که یکی از موثرترین روش ها برای دروسی مانند ریاضیات که تحلیلی هستند می باشد، به این صورت است که شما در چند مرحله اقدام به یادگیری مطالب می کنید.
 • در مرحله ی اول اطلاعات کلی و در مراحل بعدی اطلاعات دیگر و جزییات را به ذهن  می سپارید.
 • در این روش شما اطلاعات را به مرور به یاد می گیرید ولی در عوض پایدارتر است.

 یادداشت برداری صحیح

 • اشاره کردیم که خلاصه برداری روش منسوخ در یادگیری است. اما خلاصه برداری باید طبق اصول صحیح انجام شود تا موثر واقع شود.
 • یادداشت برداری باید با استفاده از کلمات کلیدی صورت گیرد، و کلمات کلیدی را به خاطر بسپاریم.

 مرور با نقشه ذهنی

نقشه-ذهنی

 • این روش بسیار موثر برای به خاطر سپاری مطالب است.
 • نقشه ی ذهنی به شما کمک می کند طبق روندی که ذهن مطالب را به خاطر می سپارد این مسیر را طی کنید.
 • یک روند منسجم و کاملا راحت برای یادگیری مطالب و مطالعه صحیح است.
 • در مقالات بعدی روش صحیح خلاصه نویسی (نقشه ذهنی __ mind map  ) را با جزییات توضیح خواهیم داد .

 یک یادگیرنده راهبردی باش

آن دسته از دانش‌اموزآن که همیشه موفقیت‌های چشمگیری را نصیب خود می‌کنند، از آنها به عنوان یادگیرندگان موفق یا یادگیرندگان راهبردی یاد می‌شود . ویژگی های این افراد :

 • درباره چگونه مطالعه کردن اطلاعات زیادی دارند.
 • از راهبردهای یادگیری و مطالعه استفاده می‌کنند.
 • از مهارت‌های فکر کردن استفاده می‌کنند.
 • برای مهارت‌های یادگیری و فکر کردن ارزش زیادی قائلند.
 • علاقه کافی برای استفاده از این مهارت‌ها دارند.
 • باور دارند می‌توانند این مهارت‌ها را به کار بندند .
 • می‌توانند فعالیت‌های مورد نظر خود را در یک زمان معقول به انجام رسانند.
 • برای رسیدن به هدف‌های خود برنامه‌ریزی می‌کنند.
 • بر رفتار و چگونگی پیشرفت خود نظارت می‌کنند.
 • نتایج کار خود را در رابطه با اهداف خود و بازخورد حاصل از نظر معلم ارزیابی می‌کنند.

دوست خوبم ؛

ایمان داشته باش ، داستان زندگی تو در انتظار نقل شدن است

و من مطمئن هستم که داستان زندگی تو ، بسیار شنیدنی ست .

محمد ترکمن

 

 

 

 

مرتضی ترکمن

تاریخ عضویت : ۰۹ آذر ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.