0
0
logo

info@bavartorkaman.com

021-86127049

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در سایت


ورود به سایت

لطفا از مرورگرهای مطمئن و بروز مانند گوگل کروم و فایرفاکس استفاده کنید.

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟
×

قبلا عضو شده اید؟ ورود به سایت


عضویت در سایت

×

جمع بندی

فنون خلاصه برداری

۱۳۹۸/۰۱/۲۵

توسط : محمد ترکمن

786 بازدید

Conclusion

سلامی به گرمی آفتاب

یه سال جدید آغاز شد البته سالی دیگر رو به پایان است. تعجب نکن  سال کنکور رو میگم . چیز زیادی باقی نمونده که پرونده کنکور 98 هم بسته بشه . دیگه آخرای خطه وقتشه خودت رو جمع و جور کنی . چند ماه رو با همه سختی ها و فراز و نشیب هاش گذروندی و الان وقتشه که یه نگاه عمیق و دقیق به کوله پشتی کنکورت بندازی . کوله پشتی تو ، نکات زیادی رو به نمایش میذاره ؛ از اولین نتیجه آزمون آزمایشی بگیر تا آخرین آزمونت ، تعداد  تست هایی که برای هر درس زدی ، خلاصه برداری ها و …

خوب حالا بگو ببینم این توشه که برای جنگیدن با غول کنکور جمع کردی چی رو بهت نشون میده ؟ اوضاع چطوره ؟ برای جمع کردن این کوله پشتی ، اول باید ببینی با خودت چند چندی ؟  وقتشه کوله پشتی را بررسی کنی …

الان دقیقاً کجایی ؟!

قبل از هرچیزی یکی دو ساعتم که شده  بدون استرس و فکرکردن به کنکور ،  یک گوشه بشین و با خودت خلوت کن یه برگه بردار و با نام خالق هستی شروع کن به بررسی وضعیت خودت .

دغدغه ی همه کنکوری ها در جمع بندی :

 

حتماً الان می پرسی چطوری می تونم مطالب رو جمع بندی کنم ؟ اصلا ً می رسم مطالب خونده شده رو مرور کنم و تست بزنم ؟ اصلا ً یه سؤال مهم تر اینکه می رسم مطالبی که نخوندم رو هم تموم کنم ؟

این سؤالات دغدغه ذهنی همه داوطلبان کنکوره .

یه نکته رو یادت باشه ؛  چیزی که در این شرایط خیلی مهمه اینه که تو باید خونسردی خودت رو حفظ کنی . کوچکترین بهونه و بی نظمی باعث میشه تو از مسیر موفقیت عقب بمونی . باور کن آینده ای روشن ، شفاف و موفق از آن توست .

اگه می خوای بدونی چی کار باید بکنی این مقاله رو تا آخرش با دقت بخوان .

time-for-review

می خوام اول از همه ، کنکوری های 98 را به سبک زیستی طبقه بندیشون کنیم :

سیستماتیک کنکوری های 98 :

 • گروه اول : همه درس ها رو خوندن و فقط به مرور نیاز دارند .
 • گروه دوم : هنوز درس ها رو تموم نکردن .
 • گروه سوم : هنوز چیز زیادی نخوندن ( تعداد این گروه کم نیست ) .

حالا برای پیدا کردن راه چاره اینکه چه باید کرد ، اول ببینیم جمع بندی چیه و چه اهمیتی داره ؟ به نظرت       جمع بندی یعنی همه چیز رو بخونی ؟ یا انسجام دادن به چیزایی که خوندی و تعیین تکلیف تو با چیزایی که نخوندی ؟

یک مثال : دو کشاورز را درنظر بگیرید که مسئول خرید محصولاتشون در یک تاریخ  مشخص به آنها مراجعه خواهد کرد . یکی از کشاورزان چند روز مانده تا تاریخ مذکور ، برداشت محصول را متوقف می کند و چند روز باقی مانده را صرف بسته بندی محصول می کند تا آماده تحویل به مسئول خرید باشند .

کشاورز دیگر می خواهد تمام محصولات را  برداشت کند و حیفش میاد حتی چند کیلو محصول باقیمانده هم جا بماند . بخاطر همین تا آخرین روز ، مشغول برداشت محصول است و فرصت نمی کند محصولات رو بسته بندی کنه .

فرارسیدن روز موعود : کشاورز اول موفق می شود همه محصولات بسته بندی شده خود را بفروشد اما کشاورز دوم که محصولات را بسته بندی نکرده موفق به فروش آنها نمی شود و زحمات یکساله اش به هدر می رود .

آهای کنکوری جان ؛ مراقب باش جانمونی !

نتیجه داستان : اهمیت دوران جمع بندی برای کنکور رو جدی بگیر و به خاطر چند کیلو محصول باقیمانده ، منظورم مباحثی است که هنوزم نخوندی ، مراقب باش از فروش محصول یعنی کنکور جانمونی !

Conclusion-and-Summary

انواع جمع بندی :

 • جمع بندی در قالب درسنامه و خلاصه نویسی :

  • مطالبی که قبلا یاد گرفتی رو بصورت جمع بندی بخونی .

  • بعد از مطالعه هر مبحث ، برای تسلط کامل تر ، تست بزن .

 • جمع بندی در قالب تست زنی :

   • تست ها را تحلیل کنید .

   • تست هایی که درست زدید .

   • تست هایی که غلط زدید .

   • تست های بی پاسخ.

توجه : در مورد تست هایی که غلط زدید و یا تست هایی که نتوانستید پاسخ دهید ، حتماً پاسخنامه تشریحی را بررسی کنید و نکات آنها را در جزوه یادداشت کنید تا در زمان مانده ، مرور کنید . کنار تست هایی که اشتباه زدید علامت بگذارید تا جلسه بعد آنها را دوباره  حل کنید .

نحوه جمع بندی :

جمع بندی درسی :

 • مشخص کردن نقاط قوت :

  در مرحله اول ، درسی که جزوه آن را مطالعه کردی ، نکات آن خلاصه برداری شده و بهش تسلط کامل داری را ، مشخص کن.

 • مشخص کردن مباحث تکمیلی :

  موقع انجام این کار ، ممکن است ببینی ای دل غافل مباحث خیلی کمتر از اونی بود که فکر میکردی . نا امید نشو مبحثی که کم مطالعه کردی یا ازش کم تست زدی ولی احساس میکنی با یه کم کار کردن راه میوفتی رو مشخص کن .

 • پر قدرت شروع کن :

  می بینی ای بابا تو این قسمت هم کم کاری کردی حالا وقتشه قدم برداری ، مباحث ساده اختصاصی و عمومی ها را برنامه ریزی می کنیم و در برنامه قرار می دهیم و پرقدرت شروع می کنی.

 • از زمانت استفاده کن :

  وقتشه فقط روی نقاط قوت و مباحث ساده تمرکز کنی از الان به بعد کافیه 80 درصد زمان خود را برای دروس عمومی و 20 درصد برای دروس اختصاصی ساده بذاری .

یادته کنکور ها رو طبقه بندی کردیم ؟

 • اگر جز گروه اول بودی عالیه فقط جمع بندی و تست زنی داشته باش یعنی 90 درصد زمانت با تست زنی باشه.
 • اگر دسته دوم بودی و اکثر درس ها رو خوب خوندی 70 درصد تست زنی به ویژه عمومی را داشته باش. دروس اختصاصی فقط به صورت ضریبی تست بزن .
 • گروه آخر که گفتم چه کنند. 80 درصد زمان خود را برای دروس عمومی و 20 درصد برای دروس اختصاصی ساده بذاری .

جمع بندی روحی :

حالت خوش نیست ؟! احساس میکنی کم کاری کردی به نظرت با فکر و خیال مشکلی حل میشه ؟

تو باید این روزهای طلایی رو مدیریت کنی :  با فکرهای بیهوده فقط وقت با ارزشت رو از دست می دهی و باعث میشه حتی در حد توانت هم نتیجه نگیری.

از الان باید چنتا کار رو انجام بدی :

1- ورودی مغزت را کنترل کن : اجازه نده هر فکر منفی و هر حرف منفی وارد وجودت بشه و آزارت بده. خیال پردازی هم ممنوع.

2- خودت را سرگرم کن : وقتت رو صرف درس خواندن و تست زدن کن بزار آنقدر وقتت پر باشه که حتی وقت فکر کردن هم نداشته باشی. خودت باش ؛ قوی و فوق العاده.

3- متمرکز باش :  به آینده فکر نکن ، بچسب به حال . وقتی در حال مطالعه کتابی هستی فقط و فقط          روی همون درس متمرکز باش . یه چیز مهم ترم اینکه وقتی داری با تمرکز درس می خونی لطف کن بجای تمرکز روی اینکه اگه نتیجه نگیری چی میشه ؟ روی اینکه اگه این زحماتت نتیجه بده چی میشه تمرکز کنی ، هیچ وقت روی باختن تمرکز نکن .

4- مهم نیست چقدر زمان داری : اشکالاتت را در هرزمینه ای پیدا کن و با صبر و حوصله بهشون رسیدگی کن که برطرف بشن . اینکه چقدر وقت باقی است مهم نیست . هر 1 دقیقه برای تو معادل یه تسته پس حتی 24 ساعت هم میتونه کلی بهت کمک کنه .

5- رها کن : گذشته رو رها کن . طوری تلاش کن که وقتی نتیجه اومد به خودت بگی عالی بود ، ماه های آخر و تلاش کردم و نتیجه رو گرفتم.

6- از ثانیه هات استفاده کن : به خودت نگو بقیه جلوترن . اگر فکر می کنی دیگران جلوترن و خوب مطالعه می کنن ، پس توهم مثل اونها رفتار کن . میدونی اونا چی کار میکنن؟ اونا فقط از ثانیه هاشون استفاده می کنن. به همین سادگی.

7- به جسم و روانت اهمیت بده : وقتی تو به جسم وروانت اهمیت میدی اونها هم به تو اهمیت میدن و پا به پای تو تا کنکور پیش خواهند آمد . البته حواست باشه بیش از حد مجاز بهشون توجه نکنی چون آنچه تو را نکشد قوی ترت می کند .

 حرف آخر :

وقتی از مایکل شوماخر رمز موفقیتش رو پرسیدند گفت : تنها رمز موفقیت من اینه که زمانی که دیگران ترمز می گیرند من گاز می دهم .

یادت باشه توی این روزهای باقیمانده تو میتونی شرایط رو تغییر بدی و یا اینکه قربانی شرایط کنکونی بمانی . اما اگر با همه توانت ادامه بدی قطعاً نتیجه تلاشت رو می گیری . این پیام از طرف خداست :

من نتیجه تلاش هیچ کس را ضایع نخواهم کرد .

محمد ترکمن

دوستدار موفقیت شما

محمد ترکمن

تاریخ عضویت : ۰۹ آذر ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.